Dzień Mamy po angielsku…

Dzień matki mamy po angielsku

Dzisiaj cały Świat pragnie podziękować Mamom!

Dla wielu najważniejszymi dniami w roku są święta wielkanocne. Dla innych Bożego Narodzenia. Są jednak osoby, dla których dzisiejsze święto jest bardziej znaczące. Ten wyjątkowy dzień, w którym możemy podziękować za lata opieki, troski, miłości i ciepła to oczywiście Dzień Matki.

Dzień Matki to wyjątkowe święto, które obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach na świecie. Mimo, że swymi korzeniami sięga nawet starożytności, to jego tradycja powstała w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest wręcz świętem narodowym. Tego dnia przed domami i instytucjami wywieszane są flagi, organizowane są liczne imprezy oraz pikniki rodzinne, a Amerykanie obsypują swoje mamy kwiatami i upominkami.

W ten sposób w latach 50. uroczystość stała się także popularna w całej Wielkiej Brytanii. W tym dniu wiele osób wręcza mamie kwiaty, kartki z życzeniami oraz upominki. Popularnym zwyczajem jest zabranie mamy na uroczystą kolację, do kawiarni albo kina.

Jednym z symboli Dnia Matki w United Kingdom jest Simnel Cake, czyli ciasto z owocami i marcepanem. Jedenaście kulek marcepanowych symbolizuje apostołów (bez Judasza). Dawniej w czasie postu nie można było jeść słodyczy, ale w dniu Mothering Sunday robiono wyjątek. Wtedy na stole pojawiał się właśnie Simmel Cake. Według legendy jego nazwa wywodzi się od imion Simon i Nell. Małżeństwo spierało się o to, czy ciasto ma być pieczone czy gotowane? Jak na zgodną parę przystało, poszli na kompromis i zrobili oba – stąd nazwa Sim-Nell. Inna wersja mówi, że wywodzi się ona od słowa „simila”, czyli określenia na dobrej jakości mąkę do pieczenia cista. Ta pierwsza wersja jest mimo wszystko bardziej romantyczna.

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w ponad 140 krajach. Oto daty obchodów w wybranych państwach:

  • druga niedziela lutego – Norwegia
  • 3 marca – Gruzja
  • 8 marca – m.in. Bułgaria, Maroko, Słowenia
  • czwarta niedziela wielkiego postu – Irlandia, Nigeria, Wielka Brytania
  • 21 marca – m.in. Egipt, Katar, Izrael, Syria
  • 25 marca – Słowenia
  • pierwsza niedziela maja – Węgry, Litwa, Portugalia, Hispania, Rumunia
  • druga niedziela maja – m.in. Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Holandia, Włochy, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina, Stany Zjednoczone
  • ostatnia niedziela maja – Francja, Szwecja
  • trzecia niedziela października – Argentyna

Kochane Mamy, wszystkiego najlepszego, abyście zawsze były uśmiechnięte i radosne. Wszystkie jesteście wyjątkowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-dziennik
E-dziennik ucznia
LangLion
Zapisy
Zapisz się
na lekcję próbną
Zapisy
Piosenka Joeya
dla dzieci