Andrzejki, Mikołajki oraz inne zwyczaje, o których warto pamiętać

andrzejki katarzynki mikołajki barbórka

O ile dzień taki jak Mikołajki jest powszechny i bardzo popularny, o tyle zwyczaje andrzejkowe, barbórka czy katarzynki stają się nam coraz bardziej obce i popadają w niepamięć. A szkoda, gdyż jeszcze niedawno wyczekiwano ich radośnie i z wypiekami na policzkach. Szczególnie dzieci i młodzież, dla których były okazją do spotkań pełnych zabawy, tajemnic i wróżb. Wróżono sobie z gorącego wosku, kołków na płocie, szczebli w drabinie oraz karteczek pod poduszką, czy butów ułożonych jeden za drugim.

Wczorajszej nocy, czyli z 29 na 30 listopada miały miejsce Andrzejki. Jest to noc wróżb i ostatnia okazja, żeby zorganizować huczną zabawę przed adwentem. W naszym kraju najpopularniejszym zwyczajem jest oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Lano gorący wosk, by z jego kształtu wyczytać postać przyszłego narzeczonego lub najbliższą przyszłość. Natomiast z butów ustawionych jeden za drugim wróżono, która panna pierwszą będzie przy ołtarzu w nadchodzącym roku. Zgadywano także imiona przyszłego męża lub żony z karteczek schowanych pod poduszkę. Wróżono ze świec pływających po wodzie, kołków w płocie i szczekania psa. Było też wiele wróżb, które dziś budzą zdziwienie i uśmiech. A jak obchodzone są te zwyczaje w innych krajach? I czy w ogóle?

Ależ oczywiście, że są. Chociaż mogłoby się wydawać, że to typowo polskie tradycje. Święty Andrzej jest patronem Szkocji, więc dzień 30 listopada obchodzi się bardzo hucznie. Jest to również dzień wolny od pracy, w czasie którego wszyscy Szkoci mogą swobodnie świętować. Podobnie jak w Polsce wigilię tego dnia, czyli 29 listopada przeznacza się na wróżby, jednak zwyczaj ten nie jest tak rozpowszechniony, jak w Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów. Podobne obrzędy są wciąż żywe w Niemczech, Rosji i na Ukrainie oraz Białorusi. Choć w samej Anglii Andrzejki nie utrwaliły się jako wieczór wróżb i przepowiedni, warto znać kilka pomocnych słówek:

Andrzejki

St. Andrew’s Day

wróżba

prediction

przepowiednia

prophecy

wosk

wax

dziurka od klucza

keyhole

staropanieństwo

spinsterhood

małżeństwo

marriage

przyszły mąż

husband-to-be

przyszła żona

wife-to-be

zabawa

fun

zawody

competition

ciastka

confectionery

imię

name

pinezka

drawing pin

but

shoe

Z kolei Katarzynki to typowo polski zwyczaj, który jest męskim odpowiednikiem Andrzejek. Chłopięce wróżby pomagały w zlokalizowaniu idealnej drugiej połówki, jak będzie mieć ona na imię, czym się będzie zajmować i z której strony świata nadejdzie. Wróżby chłopców zawsze były mniej liczne i mniej popularne niż wróżby dziewcząt. Na szczęście dziś zarówno młodzież, jak i dzieci mogą bawić się na imprezach andrzejkowych wspólnie. Chłopcy z dziewczynkami. A wróżby nie są już wyrocznią, której należy ślepo ufać i oczekiwać spełnienia, lecz dobrą zabawą i okazją do wspólnych spotkań i radości.

A przed nami jeszcze Barbórka i Mikołajki. Szczególnie te ostanie cieszą się wciąż wielką popularnością. I to nie tylko w Polsce. Mikołajki zwiastują dla wielu ludzi nadchodzące Boże Narodzenie. Jest to wspaniała okazja, by zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice zjednoczyli się we wspólnym radosnym oczekiwaniu na Święta. Dzieci przygotowują się do wizyty Mikołaja i uczą się śpiewać świąteczne piosenki, aby móc odpowiednio przywitać tego ważnego gościa. W końcu Mikołajki to wielowiekowa tradycja, świętowana niemalże na całym świecie. Mikuláš, Sinterklaas, Knecht Ruprecht i Krampus, a także góra Korvatunturi obok której odkryto dom świętego Mikołaja. Tyle pięknych, lecz nieznanych legend wciąż czeka na nasze odkrycie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-dziennik
E-dziennik ucznia
LangLion
Zapisy
Zapisz się
na lekcję próbną
Zapisy
Piosenka Joeya
dla dzieci