Gry i zabawy podczas nauki języka obcego

nauka angielskiego poprzez zabawę

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uczą się języków obcych w bardzo naturalny sposób. Są w stanie o wiele szybciej osiągnąć wyniki, o jakich my – dorośli – jesteśmy w stanie tylko pomarzyć. Dzieje się tak za sprawą wrodzonej ciekawości dziecka do poznawania świata. Sprawia ona, że młodzi uczniowie są zdolni przyswoić wiedzę niemalże z każdej dziedziny. Wystarczy nimi odpowiednio pokierować, a granice językowe szybko przestają być barierą.

Głównym celem nauki języka obcego u dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet wcześniej, wśród maluchów uczęszczających do żłobka jest uwrażliwienie ich na język obcy. Osłuchanie się z innym językiem niż język ojczysty, przyzwyczajenie dziecka do obcowania z językiem obcym już od najmłodszych lat jest niesamowicie ważne w procesie dalszej nauki nowego języka. A nic tak nie angażuje dziecka, jak nauka poprzez zabawę. Zabawy ruchowe, taniec, piosenki i bajki to wbrew pozorom świetne narzędzia dydaktyczne, które umożliwiają pełne zanurzenia się w języku obcym.

Dlatego też, tak ważne w nauce języków obcych jest wybranie metody, która nie tylko będzie odpowiednia dla wieku dziecka, ale również pomoże skutecznie zainteresować go językiem. Gry i zabawy wywołują w dzieciach pozytywne emocje oraz przyczyniają się do tego, że chętniej integrują się z grupą. A największą rolę pełnią tu zabawy ruchowe. Zabawy te mają nie tylko ćwiczyć umiejętności fizyczne, ale również umysłowe. Do najpopularniejszych metod łączenia nauki poprzez zabawy ruchowe należą zatem piosenki, z wykorzystaniem elementów tańca czy poleceń. Dzieci wielokrotnie naśladują wyrażenia językowe i nieświadomie je zapamiętują. Rysowanie, malowanie czy wycinanie również są elementami zabaw ruchowych. Wierszyki, rymowanki i historyjki są ogromnym polem do popisu, jeżeli chodzi o kształtowanie wyobraźni i spontanicznego powtarzania określonych zwrotów.

Poniżej przedstawiamy jedną z bardziej ulubionych zabaw ruchowych naszej metodyczki Basi. „SWAP PLACES” świetnie sprawdza się w dużych grupach, a do jej przeprowadzenia wystarczą karty obrazkowe i tematyczna piosenka w wybranym języku obcym. Nasi lektorzy wykorzystują tą grę zarówno podczas zajęć grupowych w żłobkach i przedszkolach, jak i na lekcjach domowych.

swap places

Taka forma nauki przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dzieci. Zabawy ruchowe rozwijają wyobraźnię, a aktywność fizyczna podczas zajęć pomaga dzieciom, które mają problemy z koncentracją, a także wpływają na właściwą motorykę i sprawność fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-dziennik
E-dziennik ucznia
LangLion
Zapisy
Zapisz się
na lekcję próbną
Zapisy
Piosenka Joeya
dla dzieci