Często słyszymy – szczególnie wśród właścicieli przedszkoli – że nauczyciel języka angielskiego w ich placówce nie jest potrzebny, gdyż rolę tą pełni jeden z wychowawców. W końcu angielski stał się na tyle popularnym językiem, że zna go niemal każda dorosła osoba w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że pedagodzy pracujący ze swoimi małymi podopiecznymi także potrafią się nim posługiwać. Są to w końcu ludzie młodzi, którzy z angielskim mają styczność od dziecka, zatem biegłość angielskiego nie jest dla nich niczym wyjątkowym. Prawidłowa umiejętność posługiwania się językiem angielskim to jednak nie to samo, co umiejętności przekazania wiedzy. Widać to przede wszystkim po pierwszym roku zajęć, porównując efekty nauki wychowawcy z przedszkola i lektora z odpowiednim wykształceniem, kwalifikacjami i doświadczeniem.
Osobą, od której w ogromnej mierze zależy sukces nauczania języka angielskiego w przedszkolu, jest nauczyciel. Powinien on posiadać nie tylko solidną wiedzę z zakresu gramatyki i słownictwa, pozwalającą wyjaśnić wątpliwości uczniów i rodziców. Równie istotna jest znajomość różnorodnych oraz aktualnych metod nauczania. Każdy uczeń, zwłaszcza ten najmłodszy przyswaja wiedzę we własny indywidualny sposób. Wiele zależy od poziomu rozwoju danego dziecka, poziomu skupienia, a nawet zainteresowań. Dobry nauczyciel potrafi dostosować lekcje do potrzeb wszystkich swoich podopiecznych. Lektor powinien także posiadać odpowiednie kwalifikacje do nauczania języka angielskiego. Odpowiednie wykształcenie kierunkowe to połowa sukcesu, który na bieżąco uzupełniany jest własnym wypracowanym doświadczeniem, wsparciem metodyków, kursami oraz szkoleniami uzupełniającymi.
Zainteresowanie dziecka językiem, jak również pozytywne podejście do zajęć językowych, zależy od tego, czy maluch lubi nauczyciela, czy czuje się w jego obecności i w grupie bezpiecznie i czy zajęcia są kolejną okazją do dobrej zabawy. Dodatkowo, jednym z pierwszych ważnych zadań lektora jest stworzenie potrzeby posługiwania się angielskim w toku zajęć dydaktycznych. Maluchy uwielbiają zabawy w świat na niby – to od fantazji i inwencji nauczyciela zależeć będzie, czy zechcą się wspólnie bawić w mówienie po angielsku. Czasem wystarczy nasza pacynka rozgadanej papużki Joeya, która przyleciała do nas z dalekiego kraju i rozumie tylko język angielski, czasem „zaklęcie”, które magicznie przeniesie dzieci w świat języka obcego, innym razem będzie to wirtualny nauczyciel lub rówieśnik na ekranie telewizora lub komputera, który będzie chciał się porozumieć z przedszkolakami po angielsku. Ważne jest, aby powstała realna potrzeba komunikowania się w tym języku.
Dla dziecka w wieku przedszkolnym nauczyciel prowadzący lekcje angielskiego to najważniejszy model komunikacji w języku obcym. Prowadząc od początku lekcję po angielsku, daje podopiecznym przykład, że w języku, który poznają, rzeczywiście można się porozumieć. Naśladowanie nauczyciela będzie wtedy dla nich naturalne. Dlatego nasi nauczyciele płynnie posługują się angielskim, wspierając rozumienie słownictwa gestami, ruchem, czy ilustracjami. I to nie tylko podczas wprowadzania czy ćwiczenia materiału językowego, ale również w swobodnych rozmowach z maluchami, np. komentując ich prace, witając się, żegnając z nimi oraz w innych naturalnych sytuacjach występujących w toku dnia przedszkolnego.
Efektywne komunikowanie się z maluchami po angielsku nie jest zatem sprawą łatwą i wymaga o wiele więcej, niż samej znajomości języka obcego. Nauczyciele Enjoy, którzy prowadzą lekcje w żłobkach i przedszkolach zawsze twórczo podchodzą do nauczania. Potrafią motywować dzieci do aktywnego udziału w ćwiczeniach, zarażając ich miłością do angielskiego. Nieustanne szkolenia, różne style nauki, efektywne sposoby przekazywania wiedzy i radosne podejście lektora do dzieci to tylko nieliczne cechy, które wyróżniają nauczyciela idealnego.